otrdiena, 2014. gada 21. janvāris

Ratiņš dūc

Jau kādu laiciņu atpakaļ sāku mācīties jostas aust, tad arī sadūros ar šī laika problēmu - dzijas veikalos un tirgū ir pārāk mīksti vērptas un nederīgas jostu aušanai.
Aužot jostas, dzijas tiek nostieptas, un pavedieni visu laiku trinas viens gar otru katrā šķīrienā, līdz ar to, vilnas dzija ātri sāk plūksnoties un izjukt. Mēģināju vaskot diegus, tas palīdzēja tikai uz īsu laiku un lipa klāt putekļi.
 Tad nu sāku skatīt, ko varētu darīt lietas labā, sarunāju ratiņu un iemācījos vērpt.

No sākuma bija kļūdas, kur nu bez tām, bet nu jau varu atrādīt pirmos 300 g pārvērptas grodainas dzijas.
Pēc pirmā vakara pārvērpu tikai 100 g, un visu nākošo dienu sāpēja labā kāja - kā nekā visu vakaru cītīgi minu ratiņu. Nu jau kājas ir pieradušas un esmu iemācījusies ar abām kājām pārmaiņus mīt.
Kad ratiņa spolē bija pārvērpta visa ficīte, ņēmu plakanu dēli un pārtinu vērpumu uz tā, dēli grozot ap dziju. Tad paliku dēli zem dušas un saslapināju dziju. Dēli atstāju vannas istabā atstutētu uz vannas malas, lai notek ūdens un izžūst vērpums.
Tā es visas jostām sapirktās un nokrāsotās divkārtīgās dzijas taisos pārvērpt.
Pirmie kamoli satīti un rezultātā biju pārsteigta cik mazi palika kamolīši.
Pārvērptās dzijas resnums  ļoti samazinājās, taču pati dzija kļuva vienmērīga, grodaina un patīkama taustei.
Konstatēju vienkārtīga tirgus dzija tagad man ir resnāka par pārvērpto divkārtīgu.Vēl būs jāpamēģina pārvērpt vienkārtīgās dzijas par divkārtīgajām.

4 komentāri:

 1. Labdien!
  Redz, kā! Zināju, ka vajag grodi savērptu dziju, bet nezināju,ka to var pats izdarīt. Man jautājums par to tīšanu ap dēli un slapināšanu - kapēc tas vajadzīgs? Varbūt atbilde rastos, ja redzētu pārvērpto rezultātu...
  Vai var pārvērpt arī Limbažu 2-kārtīgo dziju? Vai atdala katru diedziņu?

  AtbildētDzēst
  Atbildes
  1. kad ir svaigi sagrodota dzija, tad viņa metas skuruļos, stingri notinot un slapinot panāk, ka dzija taisnojas. Es veiksmīgi esmu pārvērpusi Limbažu un arī Klippan saules dzijas.

   Dzēst
  2. Paldies! Tādas aizdomas bija, ka skruļļojas... Tagad jāmeklē ratiņš :)

   Dzēst
 2. Jauki. Pati sen tā jau daru. Ak jā, vienkārtīgu dziju vērpšanu divkārtīgās sauc par šķeterēšanu. :)

  AtbildētDzēst